Słownik późnych ksiąg Nowego Testamentu i pism Ojców Apostolskich
Cena regularna:
towar niedostępny






Opis
Słownik późnych ksiąg Nowego Testamentu i pism Ojców Apostolskich
Prymasowska Seria Biblijna
Wydanie: pierwsze
Data i miejsce wydania: Warszawa 2014
Redakcja: Ralph P. Martin, Peter H. Davids
Tytuł oryginału: Dictionary of the Later New Testament & Its Developments
Wydawca oryginału: InterVarsity
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: twarda z obwolutą, złote tłoczenia, szyta nicią, z kapitałką
Liczba stron: 1248
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Vocatio
ISBN: 978-83-7829-127-5
Niniejszy Słownik stanowi encyklopedyczne dzieło bez precedensu. Zapełnia on bowiem poważną lukę w uprzystępnianiu polskim czytelnikom zdobyczy światowej egzegezy w zakresie dziesięciu ksiąg Nowego Testamentu (Dz, Hbr, Jk, 1-2 P, 1-2-3 J, Jud, Ap), które nie zostały omówione w poprzednich tomach serii. Wyjątkowość tego Słownika polega jednak głównie na tym, że autorzy haseł nie zatrzymują się na etapie ostatniej redakcji omawianych ksiąg NT, lecz ukazują, jaka była recepcja ich teologii przez Ojców Apostolskich, a w wielu wypadkach również przez Ojców Kościoła. Dzięki temu poznajemy trajektorie dalszego rozwoju kluczowych pojęć teologii Nowego Testamentu. Zyskujemy w ten sposób niezbędny pomost do zrozumienia ciągłości przekazu i recepcji myśli nowotestamentowej przez Ojców Kościoła.
Chociaż hasła niniejszego Słownika koncentrują się na wybranych dziesięciu księgach NT, nie znaczy to, że autorzy pomijają milczeniem to, w jaki sposób omawiane tematy funkcjonują w czterech Ewangeliach oraz w listach Corpus Paulinum. Wręcz przeciwnie, ich ambicją jest ukazanie kierunków rozwoju poszczególnych zagadnień, które ukazane zostały we wszystkich pismach NT. Absolutnym novum tego Słownika jest sięgnięcie poza kanon ksiąg Nowego Testamentu i ukazanie, w jaki sposób nowotestamentowe tematy podejmowane były przez Ojców Apostolskich do połowy II wieku.
Spośród licznych walorów niniejszego Słownika chciałbym podkreślić jeszcze jeden, jakim jest ogromna erudycja autorów. Jest ona – na tle innych słowników biblijnych, których przecież na naszym rynku księgarskim nie brakuje – wprost uderzająca. Autorzy tego dzieła nie ograniczają się do prostego referowania podejmowanych tematów i ewentualnego wskazania, w jaki sposób funkcjonują one w innych partiach Nowego i Starego Testamentu. Ukazują omawiane zagadnienia w bardzo szerokim kontekście intertekstualnych odniesień pomiędzy wątkami tematycznymi właściwymi dla ksiąg Nowego Testamentu, którym poświęcony jest niniejszy Słownik, a jakże bogatą literaturą starożytną tamtego czasu.
Ks. prof. ndzw. dr hab. Janusz Kręcidło MS
Kierownik Katedry Historii Biblijnej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Bezpieczeństwo
Opinie o produkcie (1)

Opinie pochodzą tyko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu, wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.
Pastor Zbigniew Makarewicz
Oficyna Wydawnicza "Vocatio" już od 20 lat dostarcza miłośnikom Pisma Świętego wspaniałych narzędzi do studium tej niesamowitej Księgi. Niedawno w ramach «Prymasowskiej Serii Biblijnej» ukazał się "Słownik późnych ksiąg Nowego Testamentu i pism Ojców Apostolskich". Zapewne niewielu polskich czytelników wie, iż publikacja ta jest częścią większego cyklu wydawniczego zainicjowanego przez amerykańskie wydawnictwo InterVarsity Press pod nazwą "A Compendium of Contemporary Biblical Scholarship". Jak dotąd "Vocatio" wydało w roku 2010 "Słownik teologii św. Pawła" (tytuł oryg. Dictionary of Paul and His Letters), w roku 2014 wspomniany już "Słownik późnych ksiąg Nowego Testamentu i pism Ojców Apostolskich" (Dictionary of the Later New Testament & Its Developments), a na rok 2016 zapowiedziano edycję kolejnego tomu pod roboczym tytułem: "Słownik nauczania Jezusa oraz tematów czterech ewangelii" (Dictionary of Jesus and the Gospels). Słownik późnych ksiąg Nowego Testamentu i pism Ojców Apostolskich jest dziełem ze wszech miar unikalnym. W jego powstanie zaangażowało się 120 autorów reprezentujących różne tradycje chrześcijańskie, co miało niebagatelny wpływ na obiektywizm i wyważenie przedstawionych opinii. Czytelnik otrzymuje ok. 230 rzetelnie opracowanych haseł, które w usystematyzowany sposób przedstawiają problematykę dot. dziesięciu ksiąg Nowego Testamentu (Dz, Hbr, Jk, 1-2 P, 1-2-3 J, Jud, Ap). Dodatkowym atutem Słownika jest nakreślenie barwnego tła i okoliczności, w jakich kształtowały się pisma Nowego Testamentu. Autorzy sięgnęli nie tylko do literatury wczesnochrześcijańskiej, ale także do apokryfów Starego Testamentu, dzieł autorów okresu klasycznego i hellenistycznego, zwojów znad Morza Martwego, materiałów targumicznych, wypowiedzi Miszny i Talmudu oraz pism z Nag Hammadi. Słownik zawiera tabelę chronologiczną obejmującą lata 27 p. Chr. do roku 180 podającą synchronicznie wydarzenia dot. historii Cesarstwa Rzymskiego i historii powszechnej, historii chrześcijaństwa oraz historii Żydów. Ogromną pomocą w owocnym korzystaniu z publikacji jest obszerny (liczący ponad 50 stron) indeks cytatów biblijnych oraz indeks rzeczowy. Wydawcy zamieścili także kompaktowy spis artykułów zawartych w Słowniku. Należy mieć nadzieję, że Oficyna Wydawnicza "Vocatio" nie spocznie w staraniach, by do już opublikowanych tomów serii A Compendium of Contemporary Biblical Scholarship sukcesywnie dodawać kolejne. "Słownik późnych ksiąg Nowego Testamentu i pism Ojców Apostolskich" jest dziełem, którego nie może zabraknąć w księgozbiorze żadnego studenta Słowa Bożego.