Wokół problemów seksualności
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Wokół problemów seksualności
Wykłady filozoficzno-teologiczne Katedry Teologii Systematycznej Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego
tom 2
Redakcja: Przemysław Chmielecki, Mateusz Wichary
Wydanie: pierwsze
Format: 144 x 207 mm
Oprawa: miękka
Liczba stron: 226
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 978-83-7829-317-0
Cechą szczególną książki jest fakt, że artykuły w niej zamieszczone są autorstwa chrześcijan z dwóch tradycji teologicznych: rzymskokatolickiej i baptystycznej. Jest to o tyle godne zauważenia, że różnice w spojrzeniu na poszczególne zagadnienia etyczne są traktowane jako podstawowa przeszkoda dialogu ekumenicznego. (…) Książka jest zbiorem tekstów zaangażowanych w światopoglądową debatę. Stanowi interesujący wkład w obecną dyskusję nad ludzką seksualnością. Prezentuje stanowiska krytyczne, niekiedy bardzo mocno, wobec kondycji współczesnych społeczeństw i współczesnej kultury. Warto byłoby kontynuować projekt, którego jest ona rezultatem, uzupełniając tę krytykę perspektywą pozytywną.
Dr hab. Piotr Kopiec (Prof. KUL)
Potrzeby seksualne człowieka należą, wedle już klasycznego ujęcia Maslowa, do najbardziej podstawowych – fizjologicznych. Dlatego ich realizacja, niektórzy powiedzą właściwa, może stanowić przedmiot badań – psychologicznych, socjologicznych, filozoficznych, historycznych czy wreszcie - teologicznych. Problemowi temu, właśnie z różnych perspektyw, próbowali przyjrzeć się uczestnicy konferencji „Ateny i Jerozolima. Seksualność człowieka w ujęciach teologicznych i filozoficznych”. Pierwszy człon nazwy sugeruje „naturalne” napięcie czy wręcz sprzeczność, wykluczanie się dwóch stanowisk, jak to kiedyś ujął Tertulian. Wszyscy autorzy, bez wyjątku, są z Jerozolimy, jednak – dzięki staraniom Redakcji – udało się przeważnie co ostrzejsze sądy tonować i kierować je w nurt naukowej obserwacji. Trzeba też przyznać, że niektórzy autorzy, mimo pełnienia (a może właśnie dzięki nim?) funkcji duchownych Kościołów, od początku nie wyszli spod wymogów naukowego dystansu i tak potrzebnego dialogu ze współczesnym światem w aspektach seksualności człowieka.
Dr hab. Jan Mironczuk (WBST, WSTS)
Opinie pochodzą tyko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu, wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.